امرداد
تاریخ انتشار 1 آبان 1400

ارتقاء سیستم صوتی بی ام و 528i مدل 2015

 • مقالات

در این مقاله به بررسی سیستم صوتی خودروی بی ام و 580i با مدل 2015 می‌پردازیم که با محصولات مچ و هلیکس ارتقاء یافته است.

 

این خودرو از یک رادیوپخش با قابلیت پخش CD و USB و ارتباط بلوتوث برای انتقال مکالمه و اجرای موزیک بهره می‌برد که دارای ابعاد خاص می‌باشد و پیوستگی زیادی با داشبورد داشته و تمامی اطلاعات پخش موزیک و تنظیمات صوتی آن بر روی نمایشگر مرکزی خوردو که در وسط داشبورد تعبیه شده نمایش داده می‌شود مانند آنچه در عکس مقابل مشاهده می‌کنید. به دلیل این پیوستگی با داشبورد و نمایشگر مرکزی خودرو امکان تغییر در قسمت رادیوپخش وجود ندارد و با توجه به امکاناتی چون پخش فایل از روی USB و ارتباط بلوتوث ضروررتی هم احساس نمی‌شود.

BMW 528i upgrade sound system 3

BMW 528i upgrade sound system 3

برای راه‌ اندازی بلندگو ها و ساب ووفر ها در این خودرو از یک آمپلی فایر 4 کانال با ابعاد کوچک استفاده شده که در قسمت انتهای خودرو در پشت گلگیر جاسازی شده است که با توجه به تعویض کامپاننت ها و ساب ووفر ها از نظر کیفیت و قدرت توانایی لازم را نداشته و نیاز به تغییر دارد . برای جایگزینی این آمپلی فایر از یک آمپلی فایر هلیکس 8 کاناله با پروسسور داخلی با مدل  V EIGHT DSP  استفاده شده که برای رسیدن به حداکثر کیفیت صوتی به کیت بلوتوث HEC BT مجهز شده است.

 

دلیل استفاده از کیت بلوتوث جدای از بلوتوث خودرو انتقال اطلاعات به صورت دیتا به قلب پروسسور آمپلی فایر جهت رسیدن به کیفیت به مراتب بالاتر از رادیوپخش خودرو می باشد.

BMW 528i upgrade sound system 15

BMW 528i upgrade sound system 15

ساب ووفر های این خودرو در قسمت زیر صندلی های آن نصب شده که با ساب ووفر های MATCH جایگزین شده است. در تصاویر مقابل ساب ووفرها ی فابریک و جایگزین آنها را مشاهده می‌کنید. تمامی اتصالات به صورت کاملا فابریک و سوکت به سوکت انجام می‌شود و ساب ووفر ها در محل فابریک بدون کوچکترین تغییری نصب می‌شوند.

BMW 528i upgrade sound system 8

قبل از نصب

BMW 528i upgrade sound system 7

بعد از نصب

یکی از مشکلات اساسی سیستم صوتی این خودرو سپردن وظیفه اجرای فرکانس های میانی (میدرنج) و بالا (های رنج) به بلندگوهای 4 اینچی فاقد تیوتر است که بر روی درها و پنل عقب خودرو نصب شده‌اند. در قسمت عقب محفظه نصب تیوتر ها در کنار بلندگو ها تعبیه شده ولی در قسمت جلو با تعویض قاب‌های پشت آینه فابریک که فاقد محفظه تیوتر هستند با قاب های فابریک دارای محفظه تیوتر این امکان فراهم می‌شود تا با جایگزینی اسپیکر های فابریک با کامپاننت های 2way رنج فرکانس میانی و بالا به صورت چشمگیری هم از نظر کیفیت و هم از نظر قدرت تقویت شوند. در ادامه مراحل جایگزینی بلندگو های فابریک با کامپاننت ها را مشاهده می‌کنید.

BMW 528i upgrade sound system 1

پنل عقب خودرو قبل از نصب و جایگزینی کامپاننت

BMW 528i upgrade sound system 10

نصب تیوتر کامپاننت در پنل عقب

BMW 528i upgrade sound system 11

نصب میدرنج کامپاننت در پنل عقب

BMW 528i upgrade sound system 13

نصب میدرنج بر روی رودری و تیوتر در قاب پشت آینه

در وسط داشبورد خودرو در بالای نمایشگر محل قرارگیری بلندگوی مرکزی (سنتر) تعبیه شده است که فاقد بلندگو می‌باشد. در این ستاپ صوتی از یک از بلندگو های فابریک به منظور بلندگوی مرکزی بهره گرفته شده و کنترل آن از طریق پروسسور داخلی آمپلی فایر و از طریق نرم افزار به درستی در رنج فرکانسی 500 هرتز تا 3000 هرتز تنظیم شده تا صدای ووکال را به خوبی اجرا کند. همچنین برای اینکه به طور مستقل به عنوان اسپیکر مرکزی عمل کند ورودی سیگنال آن به صورت 50 % از راست و 50% از چپ تعریف شده است.

نتیجه این تغییرات، صدای کامل و بسیار با کیفیت و متفاوت با مجموعه فابریک خودرو می باشد که ماحصل استفاده از تکنولوژی و محصولات Audiotec Fischer می باشد.

BMW 528i upgrade sound system 17

BMW 528i upgrade sound system 17

نصب و اجرا : فروشگاه 75

  کپی کردن لینکhttps://www.emirade.com/article/5
  تعداد بازدید25