امرداد
تاریخ انتشار 1 آبان 1400

چالش بلندگوی فوکال PC 710

  • مقالات

710 s

710 s

سالهاست که بازار صوتی خودرو در ایران در تسخیر بلندگو های بیضی برند های ژاپنی قرار گرفته و عدم حضور برند های اروپایی و عدم تمایل آنها برای تولید کواکسیال بیضی مسیر را برای ژاپنی ها و بعضا آمریکایی ها هموارتر کرده و دستشان را برای ارائه محصول بی‌کیفیت‌تر و بازاری‌تر باز گذاشته ولی حالا ورق برگشته هر چقدر که در این سال‌ها بلندگو های بیضی ژاپنی و آمریکایی کیفیت را فدای سودشان کرده اند فوکال با بهره گیری از تکنولوژی خاص و طراحی منحصر به فرد خود محصولی در خور تحسین تولید کرده و کیفیت و کمیت را فدای اهداف تجاری نکرده است.
بلندگویی با ابعاد 7x10 اینچ که در نگاه اول کیفیت ساخت و بدنه تراشیده و زیبای آن نظر هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند. جنس بدنه از دایکاست آلومینیوم می‌باشد که در نهایت ظرافت با الماس تراشیده شده و استحکام و زیبایی چشمگیری به محصول داده است. استحکام و مقاومت بالای ساختار دایکاست آلومنیوم باعث می‌شود تا ارتعاش حاصل از حرکت صفحه ووفر در هنگام اجرای فرکانس های پایین به میزان چشمگیری کنترل شده و از رزونانس ناخواسته به شدت کاسته شود که نتیجه آن صدای بم تمیز و قوی می‌باشد.
دومین نکته‌ای که بلافاصله در اولین تماس با محصول قابل لمس است آهنربای بزرگ و پرقدرتی است که در آن بکار رفته تا در ایجاد میدان مغناطیسی موثر و قوی در اطراف سیم پیچ صوتی به نحو احسن عمل کند. جنس صفحه ووفر PC 710 از جنس پلی گلس که تکنولوژی انحصاری فوکال در ساخت صفحه ووفر می‌باشد که ترکیب کاغذ و لایه ای از ذرات میکروسکپی شیشه است که این ترکیب دارای شاخص سفتی بیشتر از یک لایه کولار دارد و 10 برابر بهتر از پلی پروپیلن است و با توجه به وزن کم و سفتی بالا پاسخ فرکانسی خطی بی‌نظیری ایجاد می‌کند.
PC 710 3

PC 710 3

در قسمت سیم پیچ صوتی استفاده از یک سیم پیچ با قطر زیاد و ارتفاع مناسب امکان ایجاد القاء جریان پرقدرت الکتریکی را فراهم می‌کند تا نهایت استفاده از صدای بم پرقدرت را فراهم کند.
تیوتر ها از جنس آلومینیوم و ساختار مقعر ( تکنولوژی انحصاری فوکال ) را دارند که این ساختار مقعر باعث سرعت بالا در پاسخ فرکانسی و دامنه وسیع پاسخگویی فرکانسی می‌شود که نتیجه آن شنیدن بیشترین جزئیات با کمترین دیستروشن ممکن است که واقعا در بین رقبا یک سر و گردن بالاتر قرار می‌گیرد.
در این بلندگو 2 آپشن برای ایجاد تغییرات در نحوه نصب و دیگری در دامنه پخش فرکانس های بالا یا همان صدای تیوتر قرار دارد که در اولین آپشن ایجاد قابلیت نصب به 2 صورت استاندارد و Bi-Amp در نظر گرفته شده بدین صورت که در قسمت ورودی بلندگو 4 عدد ترمینال قرار گرفته که در حالت استاندارد 2 به 2 به هم متصل هستند و در صورت استفاده در این حالت شما می‌توانید بلندگو را با 2 کانال تغذیه کنید و تیوتر ها و ووفر به صورت فولرنج از یک منبع تغذیه می‌شوند که این خود دارای محاسن و معایبی است. حسن آن در استفاده از تعداد کانال کمتر و در نتیجه هزینه کمتر است و عیب آن در 2 بخش قابل تفسیر است اولا اینکه تیوتر ها ذاتا از نظر توان از ووفر ضعیفتر هستند پس القاء ولتاژ یکسان به سیم پیچ تیوتر ها و ووفر منطقی نیست ثانیا دامنه فرکانسی تیوتر ها معمولا از 2 کیلوهرتز تعریف می شود و در ووفر از 80 هرتز و با توجه به ضعیفترین حالت کراس اور که در کواکسیال ها استفاده می شود بهتر است تا دامنه فرکانسی ورودی تیوتر ها محدودتر شود و از یک سیگنال دارای فرکانس های پایین 2 کیلوهرتز تغذیه نشوند تا آسیب نبینند.
PC 710 5

PC 710 5

در حالت Bi-Amp با جدا کردن ترمینال ها از یکدیگر شما یک ورودی مجزا برای تیوتر ها در اختیار دارید و یک ورودی مجزا برای ووفر که به شما امکان می‌دهد تا با تنظیم مناسب هم دامنه فرکانسی مشخص و هم وات مناسب را برای هر جزء فراهم کنید تا از آسیب رسیدن به تیوتر که در بلندگو های کواکسیال رایج است جلوگیری کنید. دقت داشته باشید که در هنگام استفاده از حالت Bi-Amp شما باید 4 کانال جهت تغذیه بلندگو ها تامین کنید و از تکنسین نصب متبحر کمک بگیرید.
آپشن دوم به صورت یک کلید سلکتور بر روی تیوتر ها تعبیه شده و با دو گزینه FLAT و HI TREBLE تعریف شده به شما امکان می‌دهد تا با افزایش یا کاهش دامنه فرکانسی از طریق تغییر ظرفیت خازن کراس اور موجود در محفظه تیوتر از صدای تریبل با میزان کمتر یا بیشتر استفاده کنید.
در بسته بندی یک مبدل ابعاد به سایز 6x9 اینچ موجود می‌باشد که در صورت وجود محدودیت در استفاده از برش 7x10 اینچ می‌توانید از آن جهت سهولت در نصب استفاده کنید. توری یکپارچه فلزی و مستحکم برای جلوگیری ورود اشیاء و آسیب به بلندگو در دسترس قرار دارد.
    کپی کردن لینکhttps://www.emirade.com/article/6
    تعداد بازدید25