امرداد
تاریخ انتشار 1 آبان 1400

پروسسور در سیستم صوتی خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

  • مقالات

پروسسور در سیستم صوتی خودرو چیست و چگونه کار می کند؟ 

به طور کلی ابزاری که در جهت تغییر و ویرایش اطلاعات و سیگنال صوتی و یا تصویری به کار گرفته می‌شود یک پردازشگر (پروسسور) نامیده می‌شود. در این مقاله ما به طور ویژه به بررسی نوع خاصی از این ابزار که (DSP (Digital signal processor نامیده می‌شود، می‌پردازیم و آن هم از نوع صوتی آن که سخت افزاری مبتنی بر نرم افزار می‌باشد و استفاده از آن نیاز به تخصص و تبحر خاص دارد. همزمان با به وجود آمدن اطلاعات صوتی به صورت دیجیتال و علاقه مشتاقان صدا به استخراج بهترین سیگنال صوتی از این اطلاعات پروسسور ها (DSP) پا به عرصه تجهیزات صوتی داخل خودرو گذاشتند.

شرکت‌های تولیدکننده رادیوپخش که عموما ژاپنی هستند شروع به گنجاندن این سخت افزار ویرایش اطلاعات و سیگنال در محصولات خود کردند و در مواردی در محصولات مدل بالا این سخت افزار را به صورت اکسترنال عرضه کردند که علت آن را باید در بهبود طراحی و کیفیت با توجه به مدار پیچیده‌تر و سخت افزار قوی‌تر دانست. عمده ایرادی که به این ویرایشگرهای اطلاعات و سیگنال اکسترنال ژاپنی وارد بود عدم امکان استفاده با سایر دستگاه‌ها از دیگر برند ها به دلیل عدم وجود پورت های ارتباطی رایج بود. این سیاست تراست گونه شرکت‌های ژاپنی، اروپایی ها و آمریکایی ها را وادار کرد تا به بازار پروسسور ها ورود کنند.

Hellix DSP PRO MK2 6

Hellix DSP PRO MK2 6

به تدریج افزایش تقاضا برای پروسسور ها در جهت به دست آوردن بالاترین کیفیت و همچنین عرضه خودرو هایی که قابلیت تغییر در قسمت رادیوپخش (به واسطه ارتباط وسیع با شکل ظاهری داشبورد و بعضا اطلاعات کامپیوتر خودرو) را نداشتند، شرکت‌های اروپایی و آمریکایی را به عرصه تولید پروسسور های صوتی خودرو کشاند که از جمله مطرح‌ترین آن ها می‌توان به شرکت آلمانی Audiotec Fischer اشاره کرد که در زمینه تولید و توسعه پروسسور های صوتی خودرو یکی از پرچمداران دنیا می‌باشد. این پروسسور ها بر خلاف رقبای ژاپنی خود، شما را در استفاده از سورس تولیدکننده اطلاعات و سیگنال‌های صوتی در تنگنا قرار نمی‌دهند و از پورت های استاندارد آنالوگ و دیجیتال در ورودی و خروجی بهره می برند.
Brax Processor 6

Brax Processor 6

ابتدا به تشریح اجزاء تشکیل دهنده پروسسور ها می‌پردازیم: سخت افزار : شامل پردازشگر مرکزی به همراه حافظه داخلی و مبدل های آنالوگ به دیجیتال و دیجیتال به آنالوگ به همراه مدار الکترونیکی منتهی به ورودی‌ها و خروجی‌ها نحوه عملکرد در پروسسور ها بدین صورت می‌باشد که ابتدا سیگنال و اطلاعات صوتی از طریق ورودی‌ها برای ویرایش به پروسسور منتقل می‌شود ، بعد از ورود سیگنال آنالوگ به پردازشگر این سیگنال توسط مبدل های آنالوگ به دیجیتال (A/D) به اطلاعات دیتا تبدیل شده و برای انجام محاسبات و تغییرات وارد پردازنده مرکزی می‌شود و در آنجا تحت محاسبات و تغییرات به واسطه نرم افزار تحت کنترل کاربر قرار می‌گیرند و سپس به سمت مبدل های دیجیتال به آنالوگ (ِD/A) ادامه مسیر داده و تبدیل به سیگنال آنالوگ جهت استفاده در آمپلی فایر ها با ورودی آنالوگ می‌شود. توجه کنید اگر نیاز به اطلاعات دیتا در خروجی پروسسور ها باشد مرحله آخر تبدیل به سیگنال آنالوگ صورت نمی‌پذیرد.

 

زمانی که اطلاعات ورودی به صورت دیتا باشد این اطلاعات مستقیما به قلب پردازشگر مرکزی انتقال پیدا می کند و در آنجا تحت محاسبات و تغییرات به واسطه نرم افزار تحت کنترل کاربر قرار می‌گیرد و سپس به سمت مبدل های دیجیتال به آنالوگ (D/A) ادامه مسیر داده و تبدیل به سیگنال آنالوگ جهت استفاده در آمپلی فایر ها با ورودی آنالوگ می‌شود. اگر شما نیاز به اطلاعات دیتا در خروجی پروسسور داشته باشید مرحله آخر تبدیل به سیگنال آنالوگ صورت نمی‌پذیرد.

 

ورودی سیگنال صوتی درحالت آنالوگ به دو صورت ولتاژ پایین (Low Level) و ولتاژ بالا (High Level) می‌باشد برای اینکه کاملا متوجه این دو حالت ورودی و اصطلاح مربوط به آن شوید توضیح مختصری بیان می‌کنیم . سیگنال صوتی آنالوگ یک ولتاژ AC می‌باشد، حال اگر این ولتاژ در محدوده بین 0.2 ولت تا 10 ولت قرار گیرد معمولا ولتاژ پایین (Low Level) شناخته می‌شود و در سیستم‌های صوتی خودرو معمولا از طریق پورت RCA انتقال پیدا می‌کند ولی اگر این ولتاژ بالای 10 ولت باشد به عنوان ولتاژ بالا (High Level) شناخته می‌شود که معمولا توسط کابل‌های اسپیکر انتقال پیدا می‌کند خروجی آمپلی فایر های فابریک خودرو ها و خروجی بلندگوی رادیوپخش ها از جمله سیگنال های ولتاژ بالا (High Level) محسوب می‌شوند. ورودی اطلاعات دیجیتال در پروسسور ها به صورت پورت های استاندارد کواکسیال (Coaxial SPDIF) و اپتیکال (Optical SPDIF) می‌باشد که قابلیت اتصال انواع پلیرها مجهز به خروجی های اپتیکال و کواکسیال را فراهم می‌کند. ورودی های اپتیکال و کواکسیال به علت وجود اینگونه ارتباطات در خودرو های مدرن و روز دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. با توجه به اینکه دستیابی به بالاترین کیفیت و کمترین دیستروشن از طریق انتقال اطلاعات دیجیتال امکان‌پذیر است معدود شرکت‌هایی از جمله Audiotec Fischer با درایتی خاص امکان انتقال اطلاعات صوتی دیجیتال را از طریق پورت های Bluetooth و USB فراهم کرده اند که عملا شما را از داشتن پلیر و رادیوپخش بی‌نیاز کرده و بالاترین کیفیت صوتی را تضمین می‌کند.

 

MEC HD-AUDIO USB-INTERFACE - UP 7BMW 1

MEC BT - UP 7BMW 1

ATF image

MEC HD-AUDIO USB-INTERFACE - UP 7BMW 1

MEC HD-AUDIO USB-INTERFACE - UP 7BMW 1

MEC BT - UP 7BMW 1

MEC BT - UP 7BMW 1

ATF image

ATF image

همانطور که می‌دانید مهمترین عامل در عملکرد یک پردازشگر صوتی نرم افزار منطبق بر سخت افزار می‌باشد که نیازمند تیم طراحی قدرتمند می‌باشد متاسفانه بسیاری از پروسسور های موجود در بازار با وجود داشتن سخت افزاری مناسب از نرم افزارهایی با باگ و ایرادات فراوان برخوردارند که نه تنها راهگشای مشکلات شما نمی شوند بلکه دردسری عظیم به شمار می‌آیند. بنابراین داشتن نرم افزار قدرتمند یکی از ارکان پروسسور ها به شمار می رود و نحوه دسترسی کاربر و سهولت استفاده از آن حائز اهمیت فراوان است. شما به وسیله نرم افزار تعریف کاملی از ورودی و خروجی را می توانید انجام داده و انواع فیلترها و اکولایزر را بر روی هر کانال اعمال کنید. علاوه بر آن امکان تحلیل اکوستیکی محیط و چیدمان بلندگوها از طریق گزینه (RTA (real-time analyzer که در بعضی از نرم افزار ها گنجانده شده وجود دارد تا میزان تاخیر حاصل از زوایای نصب و انتشار امواج در محیط را جبران کرده و شنونده را در مرکز انتشار صوت قرار دهد. نحوه استفاده از جزئیات تنظیمات پروسسور ها کاملا تخصصی بوده و نیاز به اطلاعات و تجربه کافی دارد.

اکنون این سوال در ذهن شما شکل می گیرد که شما چه زمانی به یک پروسسور نیاز دارید؟

در جواب ما اولویت هایی از نیاز به پروسسور را برایتان شرح می دهیم

- رادیوپخش فابریک خودرو به واسطه ارتباط گسترده با شکل ظاهری خودرو قابل تعویض نمی‌باشد. 

-رادیوپخش فابریک خودرو فاقد امکانات صوتی پیشرفته جهت ارتقاء سیستم صوتی می‌باشد و صاحب خودرو تمایل به حفظ رادیوپخش فابریک دارد

- رادیوپخش فاقد پروسسور است وتنها به عنوان پلیر عمل می‌کند

- استفاده از پروسسور ها برای ارتقاء امکانات صوتی رادیوپخش جهت رسیدن به کیفیت صوتی بهتر

- استفاده از پروسسور های بسیار پیشرفته برای مجموعه‌های صوتی با کیفیت صدای High Resolution

عکس مقاله پروسسور

عکس مقاله پروسسور

    کپی کردن لینکhttps://www.emirade.com/article/9
    تعداد بازدید1