امرداد
تاریخ انتشار 1 آبان 1400

ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP

برای ارتقاء سیستم صوتی خودرو هایی که امکان تغییر در رادیوپخش (هدیونیت) به واسطه ارتباط با مدار کامپیوتر خودرو ( ECU) و یکپارچگی با کنسول خودرو وجود ندارد بهترین و بروزترین تکنیک استفاده از پروسسور می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با پروسسور ها این مقاله را مطالعه کنید.

  • مقالات

برای ارتقاء سیستم صوتی خودرو هایی که امکان تغییر در رادیوپخش (هدیونیت) به واسطه ارتباط با مدار کامپیوتر خودرو (ECU) و یکپارچگی با کنسول خودرو وجود ندارد. بهترین و بروزترین تکنیک استفاده از پروسسور می‌باشد.
DSP MINI 6

DSP MINI 6

ابتدا به سراغ بلندگو های پژو 2008 می‌رویم. در دو درب‌ جلو این خودرو از بلندگوی کامپاننت با سایز 16 سانتی متر استفاده شده و در بلندگوی عقب با یک ووفر فول رنج با سایز 16 سانتی متر مواجه هستیم که در هر دو قسمت به خاطر شرایط فیزیکی و طراحی کم عمق ووفر بلندگو ها، خلاء صوتی در دامنه میدباس احساس می شود و در قسمت عقب به دلیل عدم وجود بلندگوی تخصصی برای فرکانس های بالا جزئیات موزیک برای سرنشینان عقب نامفهوم است.
ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 2

ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 2

برای جایگزینی این بلندگو ها کامپاننت 16 سانتی از برند گلیدن را در نظر گرفتیم که به واسطه عمق مناسب ووفر میدباس به طرز چشمگیری تقویت شده و با استفاده از کامپاننت در قسمت درب‌های عقب ، مشکل فرکانس های بالا به واسطه تیوتر های کامپاننت به خوبی اصلاح گردید. در هنگام نصب عمق لازم برای نصب ووفر کامپاننت ها با رینگ های مخصوص ایجاد شده تا بدنه بلندگو ها با شیشه خودرو تماس پیدا نکنند.
ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 4

ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 4

برای راه اندازی کامپاننت ها از آمپلی فایر D FOUR از برند هلیکس استفاده شده که با دقت و ظرافت خاصی در زیر صندلی سرنشین جلو نصب شده تا از اشغال فضای صندوق این خودرو که محدودیت دارد جلوگیری شود. با بهره گیری از این آمپلی فایر سیگنال صوتی لازم برای بلندگو ها به خوبی تقویت شده و کوچکترین اعوجاج و بهم ریختگی در صدا وجود ندارد. برای آنکه دامنه پایینی صدا که شامل صداهای بم عمیق و پرقدرت‌تر است تقویت شود از یک ساب باکس اکتیو از برند JBL استفاده شده است. این ساب ووفر اکتیو نیز با ظرافت و دقت خاصی در زیر صندلی راننده نصب شده تا حس خوبی از صدای بم واقعی را به اصلی ترین شنونده موزیک در خودرو (راننده) انتقال دهد.
ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 1

ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 1

بعد از نصب آمپلی فایر و ساب ووفر نوبت به انتقال سیگنال صوتی به آنها جهت تقویت می‌رسد. سیگنال صوتی خارج شده از رادیوپخش فابریک پژو 2008 به صورت تقویت شده (High Level) می‌باشد و با وجود اینکه هم آمپلی فایر و هم ساب ووفر مجهز به ورودی ولتاژ بالا هستند استفاده از آن توصیه نمی‌شود چون ایجاد اعوجاج و بهم ریختگی شدید در خروجی صدا می‌کند. برای رفع این مشکل ما ابتدا سیگنال صوتی رادیوپخش را به پروسسور هلیکس Mini DSP انتقال دادیم و این سیگنال پس از پردازش و عبور از مبدل های آنالوگ به دیجیتال و سپس دیجیتال به آنالوگ به صورت ولتاژ پایین (Low Level) در خروجی پروسسور در اختیار گرفتیم و آن را به آمپلی فایر و ساب ووفر اکتیو انتقال دادیم. نتیجه و خروجی صدا بسیار عالی و اعجاب انگیز است. کیفیت صوتی بسیار بالا به لطف پروسسور هلیکس حاصل شده که نتیجه آن رضایت کامل صاحب خودرو می‌باشد.
ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 3

ارتقاء سیستم صوتی پژو 2008 به کمک پروسسور هلیکس MINI DSP 3

    کپی کردن لینکhttps://www.emirade.com/article/3
    تعداد بازدید1